Advertising Law | דיני תקשורת – עדכוני משפט בטלקום ומדיה – גיליון 88
18185
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-18185,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-5.6,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive
 

דיני תקשורת – עדכוני משפט בטלקום ומדיה – גיליון 88

Print Friendly, PDF & Email
תמיכה בעין השביעית
המכון הישראלי לדמוקרטיה הפסיק לממן את "העין השביעית", וכעת האתר מנסה לממן את המשך פעילותו באמצעות תרומות מהקהל הרחב. אם אתם קוראים את העדכונים האלה, אתם בטח מכירים את "העין". אם לא: זה אתר (עיתון בעבר) שעוסק בביקורת תקשורת. לא תמיד אני מסכים עם הכתוב בו, אבל זה אתר חשוב, ויש מעט מידי מקומות נוספים שמסקרים באופן שוטף וביקורתי את הנעשה בתקשורת הישראלית. אז קדימה:לתרום, כי זה חשוב!
עדכוני פסיקה
היועץ המשפטי לממשלה יפנה לשר הפנים הנכנס בבקשה להאיץ את קידומה של הצעת חוק עיתונות חדשה להצבעה במליאת הכנסת. כך הצהירה פרקליטות המדינה אגב דיון בעתירה לביטול סעיפי הרישוי בפקודת העיתונות המנדטורית ותקנה 94 לתקנות ההגנה (שעת חרום) 1945. לדעת העותרות אין לתלות תקוות במאמץ הממשלתי ויש מקום לביטול שיפוטי של הפקודה. בג"ץ (כב' השופטים אליקים רובינשטיין, סלים ג'ובראן ודפנה ברק-ארז) ציין כי מדובר בפקודה ארכאית ואכן הגיעה העת לשינוי אך בשלב זה יש מקום לאפשר לממשלה החדשה לפעול בעניין. בג"ץ 6175/14 האגודה לזכויות האזרח בישראל ואח' נ' שר הפנים ואח' (פורסם בנבו, 13.4.15).
נדחתה תביעת לשון הרע בגין ידיעות שפרסמו מיסטיקנים באתר אינטרנט נגד מיסטיקנים אחרים. לטענת התובעים, הנתבעים החלו במסע השמצות נגדם באתר אינטרנט פיקטיבי בשם "סקרי דעת קהל", המתיימר להיות אתר של "בעל חברת סקרים". באתר זה פורסמו השמצות וסקרים שקריים המהווים לשון הרע. בין היתר נכתב כי התובע "מתחזה לקבליסט" ו-"משקר ללא בושה". בית המשפט המחוזי בתל אביב (כב' השופטת ד"ר דפנה אבניאלי) מצא כי פרסומי הנתבעים בנוגע לתובעים מהווים לשון הרע, שכן מדובר באמירות שעלולות להשפילם או לבזותם בעיני הבריות. לאחר מכן, נדונה הגנת האמת בפרסום ונקבע כי למרות שלא הוכח כי הפרסומים הינם אמת, יש בהם משום עניין ציבורי; תחום המיסטיקה אומנם לא נמצא במרכז סדר היום הציבורי, אך קיים ציבור מתעניינים בתחום ומותר להזהירו מפני מפזרי הבטחות שלא עמדו במבחן המציאות. לאור האמור, התביעה נדחתה ללא צו להוצאות. ת"א 31777-07-12 סלמן דוד כהן ואח' נ' ישראל יוסף אזולאי ואח' (פורסם בנבו, 30.3.15).
ידיעות בינלאומיות
בריטניה: תיקון חוק הפרטיות ותקשורת אלקטרונית יקל על נציבות המידע (ICO) להטיל קנסות בגין שיחות מטרידות או שליחת הודעות "ספאם". בהתאם לתיקון, הנציבות תוכל להטיל מעתה קנסות על מבצעי שיחות מטרידות או שולחי הודעות "ספאם" מבלי שתידרש שנגרם "נזק משמעותי" או "מצוקה משמעותית". הנציבות תצטרך להוכיח רק "הפרה משמעותית" של החוק. לידיעה המלאה מיום 6.4.15.
ארצות הברית: ה- FCC הגיעה להסדר עם AT&T במסגרתו תשלם ספקית התקשורת עיצום כספי בסך 25 מיליון דולר בגין אירועים במהלכם נגנב מידע פרטי של קרוב ל-280,000 משתמשים. עובדי מוקדי שירות של AT&T בקולומביה, בפיליפינים ובמקסיקו קיבלו כספים מצדדים שלישיים על מנת לחשוף את המידע הפרטי של לקוחות ספקית התקשורת. לפי תנאי ההסדר, בנוסף לתשלום, תעדכן ספקית התקשורת את לקוחותיה שנפגעו מן המקרה על דבר ההפרה ותחזיר להם את שירותי ניטור האשראי. בנוסף, נדרשה ספקית התקשורת ליישם מדיניות פנימית חדשה על מנת לשפר את נהלי הפרטיות ואבטחת המידע שלה. להודעת הFCC מיום 8.4.15.
משרד התקשורת
משרד התקשורת פרסם את ממצאי דו"ח פניות הציבור לשנת 2014. לפי הדו"ח נמשכת הירידה במספר פניות הציבור למשרד. המשרד מסביר זאת בקיומו של שוק תחרותי מפותח ומשוכלל בתחום הסלולאר, השפעתם של תיקונים צרכניים שבוצעו במסגרת אסדרה שביצע משרד התקשורת, פיקוח ואכיפה מוגברת של משרד התקשורת על החברות ועוד. בנוסף, צוין בדו"ח כי בדומה לקודמתה, שנת 2014 התאפיינה בהגברת הפיקוח והאכיפה כלפי בעלי הרישיון. לדו"ח המלא מיום 31.3.15.
המועצה לשידורי כבלים ולוויין מעוניינת לבחון באופן ממוקד את הרגולציה החלה על השידורים לגיל הרך, לילדים ולנוער. מהלך זה נועד להבטיח באופן מיטבי קידום תכנים איכותיים לילדים ומתן הגנה ראויה מפני שידורים מזיקים. לאור זאת, הציבור מוזמן להציג עמדות והצעות בכתב בנוגע לאסדרת שידוריהם של הגופים המפוקחים על ידי המועצה בנושא הגנה על ילדים. את העמדות בנושא יש להגיש עד ליום 30.4.15, שעה 12:00, למשרדי מנהלת הסדרת השידורים לציבור. לנוסח ההזמנה המלא מיום 12.3.15.
ועדת האיתור לבחירת מועמדים למועצת תאגיד השידור הציבורי העבירה את המלצותיה לשר התקשורת היוצא. הוועדה המליצה על מינויים לחברי מועצת התאגיד וליו"ר המועצה. להודעה המלאה מיום 19.4.15.
משרד התקשורת פרסם שימוע בעניין שירות תמסורת לחיבור בין מתקני ספק שירות לרשת בעל תשתית. השימוע פורסם על רקע תלונה כי בזק והוט מחייבות את ספקי הגישה לאינטרנט, שרוכשים מהן שירות Gigabit Ethernet, לרכוש מהן גם שירותי תמסורת המחברים בין מתקני ספק ה-ISP לרשת בעלות התשתית. המשרד שוקל להורות לבעלות התשתית לחדול מההתנהלות האמורה והציבור מתבקש להעביר הערותיו לכוונה זו עד ליום 26.4.15. לידיעה המלאה מיום 2.4.15.
רשומות
פורסם ברשומות התיקון למבחנים לחלוקת כספי תמיכות למוסדות ציבור בתחום הקולנוע, אשר בין היתר מחייב הצגת סרטים כ"סרטים ישראליים". בהתאם לסעיף 3א לחוק יסודות התקציב, התשמ"ה-1985 ולסעיף 12 לחוק הקולנוע, התשנ"ט-1999, התפרסם תיקון למבחנים לחלוקת כספי תמיכות של משרד התרבות והספורט למוסדות ציבור בתחום הקולנוע. בין היתר, לפי התיקון נקבע כי על המוסד הציבורי לפעול כך שסרט שהופק בסיועו יוצג כ"סרט ישראלי". לפרסום ברשומות מיום 1.4.15.
עורך: עו"ד אמיר ונג
מערכת: עו"ד בועז סיטי, עו"ד מיקי יאטקובסקי, שיר ורונר
אין תגובות

שלח תגובה