מדוע חשוב להשתמש בשירותי עורך דין שמתמקצע בגזזת

תוכן עניינים

הגזזת היא מחלת עור פטרייתית מדבקת מאד שבספרות הרפואית ידועה עליה מזה מאות שנים. בשנות תחילת ההתיישבות בארץ ישראל כמדינה חדשה נדבקו אלפי עולים חדשים במחלה בשל צפיפות גבוהה ותנאי תברואה ירודים ששררו במעברות וטופלו בהקרנות מזיקות. בשל כך רבים מהם מקבלים פיצוי מהמדינה עד היום.

 

קצת על מחלת הגזזת

כאמור – מדובר במחלת עור אשר נגרמת בשל כמה סוגים שונים של פטריות. המראה החיצוני שלה הוא קשקשים עבים או דקים שנצמדים לקרקפת או מפוזרים לאורך השיער כולו. יש מי שהנגעים מגרדים לו, מה שעוזר באבחון ושימת לב למחלה ויש מי שהמחלה כלל לא תגרד לו. ברוב המקרים אלה היו ילדים שהיו מעבירים את הפרטיות מראש לראש וגורמים להדבקה. תנאי הצפיפות הקשים והתברואה הירודה שאפיינו את המעברות של המדינה הצעירה אפשרו למחלה לעבור מאדם לאדם ועל מנת למגר את ההדבקה נעשה שימוש בהקרנות קשות שאת ההשפעות שלהן חווים אותם נדבקים אפילו עד היום. בזכות פנייה אל עורך דין גזזת אפשר לבדוק האם עולה זה או אחר ששוכן בזמנו באחת מהמעברות זכאי לפיצוי כספי מהמדינה בשל ביצוע אותן הקרנות.

 

ההשפעה של ההקרנות שהביאה לידי מתן פיצוי

בזמן תקופת המעברות לא היו ידוע עדיין על טיפולי רפואה מתקדמים, בוודאי לא במדינה שעושה את צעדיה הראשונים וצומחת לאיטה. הפתרון היחיד והנגיש היה הקרנות רנטגן מתוך תקווה שאלה ימגרו את תופעת ההדבקה בגזזת. יחד עם זאת, לא מעט עולים סבלו מהשפעות לטווח ארוך בדמות גידולים סרטניים שהתגלו אצלם ומהספרות הרפואית אפשר היה לקשר בין המקרים ולקבוע באופן ברור וחד משמעי שמדובר בתופעת לוואי של אותן הקרנות רנטגן. לחלקם נקבעו אחוזי נכות עם הזמן ולקח זמן למערכת הרפואית בישראל להבין את הקשר בין המקרים. אט אט גם החלו לעלות אל פני השטח תביעות רפואיות, שכן החולים בעצמם, או בני המשפחה שלהם ראו בהקרנות את הגורם האחראי הישיר להתפתחות אותם גידולים ולפגיעה בבריאות. חלק מאותם חולים באופן טבעי גם נפטרו מהמחלה.

 

מה עושים עורכי דין שעוסקים בגזזת?

כיום אפשר לפנות אל עורך דין גזזת על מנת לבחון לעומק מקרה של מחלת סרטן בקרב אדם זה או אחר ולבדוק האם מקורה של התפתחות המחלה בהקרנות הרנטגן שעבר בילדותו במעברות. עורך הדין ינחה אילו מסמכים צריך למצוא ויוכל להכווין בנוגע להמשך הפעולה בנושא. הוא יידע האם כדאי או לא כדאי למי שפנה אליו להגיש בקשה לפיצויים ולקבלת הכרה בנכות וכך תכיר בו המדינה כנפגע של מחלת הגזזת. כיום יש כמה וכמה עורכי דין שעוסקים בין היתר גם בנושא זה ומסייעים ללקוחות שלהם או למי שפונה להם לקבל צדק, גם אם מאוחר. בחלק מהמקרים שאריו של נפטר יקבלו את הפיצוי.